Umiejętność odnalezienie się w każdej nawet najtrudniejszej życiowej sytuacji to cecha, oddzielająca najlepszych światowych managerów od pozostałych.
Zimno, głód, brak wody, stres przesłuchań. Każda kolejna godzina wydawała mi się wiecznością. Gdy przesłuchujący mnie porywacz oddalił się na pewien czas i chwilowo zapanowała cisza, zostałem sam z niepokojącymi myślami.
Leżąc tak w zimnym pomieszczeniu z ciasno związanymi kończynami i opaską na oczach zrozumiałem, że dotychczasowe problemy, które do tej pory były wielkimi zmniejszyły się do małych rozmiarów. Że mimo mojej nieśmiałości do wystąpień publicznych, gdybym teraz otrzymał propozycję uwolnienia w zamian za wystąpienia przed 10 tysięczną publicznością bez wahania wyszedłbym na scenę!
Dyskomfort psychiczny w jakim się znalazłem był na tak wysokim poziomie, że byłem w stanie akceptować bez mrugnięcia okiem propozycje, które do tej pory wydawały mi się nie do przyjęcia.
Poczułem głęboką satysfakcję, gdy dotrwałem do końca symulacji, a przede wszystkim dumę, że mimo możliwości użycia hasła wyjścia z porwania, mimo, że kilka razy było ono już na końcu mojego języka, nie użyłem go – opowiada Michał, czterdziestodwuletni dyrektor działu sprzedaży, który poddał się symulacji porwania, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennej pracy…
Na czym polega symulacja porwania?
Hostage Survival (symulacja porwania) to gra treningowa polegająca na wcieleniu się w rolę zakładnika uprowadzonego przez terrorystów. Określenie „gra”, może być jednak mylące, ponieważ uczestnicy symulacji poddawani są zbliżonym obciążeniom jak prawdziwi zakładnicy, włączając najbardziej ekstremalne warunki takie jak zimno, głód, pragnienie, wywoływanie stresu przez przesłuchania oraz związane z nimi rodzące się uczucie niepewności o swój los i lęk przed kolejnymi etapami porwania.
Symulacja porwania poprzedzona jest nauką swojej nowej tożsamości oraz zapamiętaniem informacji o swojej nowej pracy tej właściwej jak i tej wymyślonej dla potrzeb ewentualnego przesłuchania. Od tego momentu uczestnicy nie wiedzą co ich spotka podczas kolejnych kilku lub kilkunastu godzin symulacji.
Scenariusz wydarzenia stanowi przygotowane przez doświadczonych ekspertów jednostek antyterrorystycznych odwzorowanie sytuacji porwania, jaką przeciętny mieszkaniec Zachodu, niezapuszczający się w regiony zagrożone terroryzmem zna najwyżej z książek i filmów sensacyjnych.
Czym innym jest jednak pobieżna wiedza czerpana z mediów i cudzych wspomnień, niż przeżycie ekstremalnej sytuacji na własnej skórze. Mimo, że to symulacja to i tak wszyscy walczą sami ze sobą aby nie wypowiedzieć magicznego słowa, które przerwie symulację w stosunku do danej osoby.
Scenariusz wydarzenia stanowi przygotowane przez doświadczonych ekspertów jednostek antyterrorystycznych odwzorowanie sytuacji porwania.
Zaczęło się dość niewinnie – wspomina Michał – jechaliśmy autobusem jak zwyczajna grupa turystów udających się na wycieczkę integracyjną. Wiedziałem, że to symulacja porwania, ale nie zdawałem sobie sprawy, jak szybki sprawy przybiorą obrót… Nagle usłyszeliśmy głośny wybuch, a do autokaru wbiegła grupa zamaskowanych terrorystów, wyposażonych w karabiny maszynowe. Mężczyźni krzyczeli coś o porwaniu, w tym momencie było to śmieszne.
Sytuacja zupełnie zmieniła obrót, gdy poczułem zaciskające się plastikowe opaski na moich rękach, usta zostały zaklejone taśmą, a na głowę został założony worek, który spowodował zupełnie odcięcie bodźców wzrokowych. Teraz zrozumiałem, iż mimo mojego przygotowania nie wiem jak to się wszystko potoczy.
Organizatorzy starannie dbają o to, by symulacja praktycznie nie różniła się od realnego uprowadzenia. Symulacja porwania to z pewnością wyzwanie przeznaczone dla ludzi o mocnych nerwach.
Jednak istnieje kilka scenariuszy, odpowiadającym różnym poziomom trudności. Uczestnik sam decyduje, w jakim zakresie pragnie zmierzyć się z własnym strachem i sprawdzić swoją wytrzymałość. Ekstremalne obciążenia, którym poddawani są uczestnicy polegają między innymi na skrępowaniu rąk i nóg, zasłonięciu oczu, co wzmaga uczucie niepewności i utrudnia ocenę sytuacji.
Uczestnicy pozbawieni wody i pożywienia są poddawani dużej dawce dyskomfortu psychicznego. Lęk wzmagają krzyki i komendy porywaczy. Nie ma czasu na chwilę wytchnienia. W realistycznie odwzorowanej sytuacji porwania celem jest zapanowanie nad emocjami, opanowanie niepokojących myśli, dotrwanie do końca symulacji. Nie wszyscy jednak wytrzymają do końca…
W moim zespole dwie osoby odpadły w środku symulacji, a kolejna niemal na samym końcu. Szczerze mówiąc wcale się im nie dziwię. Sam kilka razy byłem bliski wypowiedzenia hasła, po kilku godzinach syulacji, gdy do mej świadomości docierały jedynie krzyki i pytania porywaczy – wspomina Michał, który zakończył z sukcesem symulację o wysokim poziomie trudności.
W Secret Event – Symulacja porwania z udziałem oficerów GROM i jednostek antyterrorystycznych!
W Secret Event symulacje porwania odbywają się z udziałem członków jednostek antyterrorystycznych i oficerów GROM. Uważamy, że trening przyniesie uczestnikom największą wartość pod warunkiem, że scenariusz zostanie zaprojektowany i przeprowadzony przez najwyższej klasy ekspertów.
Stawiamy również na bezpieczeństwo. Zależy nam na tym, by uczestnicy symulacji znajdowali się pod ciągłą obserwacją specjalistów, którzy najlepiej ocenią, czy ekstremalne wyzwania kogoś nie przerosło i powinien przerwać udział w grze.
Również z tego względu uprowadzeni w każdej chwili mogą, korzystając z ustalonego wcześniej hasła bezpieczeństwa przerwać test. Dostępne scenariusze są stopniowane pod względem trudności. Każdy z pomocą eksperta może wybrać odpowiedni, wobec swoich predyspozycji i odporności na stres i trudne warunki.
Secret Event to przede wszystkim emocje jakie po nim pozostają.
Dlaczego warto?
Umiejętności nabyte podczas Hostage Survival przydadzą się nie tylko w ekstremalnej sytuacji porwania przez terrorystów. To przede wszystkim trening, wytrzymałości, umysłu, silnej woli i determinacji. Uczestnicy walczą z własnym stresem, który ma swoje źródła w codziennym życiu zawodowym managerów, dyrektorów, prezesów.
Podczas symulacji, wiele się o sobie dowiedziałem. Polecam ten trening wszystkim osobom, które w codziennej pracy zmagają się z dużymi obciążeniami, dynamicznie zmieniającą się sytuacją i stresem.
Mnie szkolenie bardzo się przydało – uważa Michał – Myślę, że każdy manager, osoba zarządzająca firmą lub działem, powinna przejść podobne szkolenie, bo praca na stanowiskach kierowniczych wymaga zachowania mocnych nerwów.
Symulacja porwania to nie wszystko. Po skończonej grze eksperci z jednostek antyterrorystycznych omawiają z uczestnikami przebieg szkolenia. Chodzi o to, aby konkretne sytuacje przełożyć na codzienne wyzwania i umieć błyskawicznie na nie reagować.
Być może szansa, że uczestnicy znajdą się pewnego dnia w sytuacji, w której zdobyta wiedza pomoże im przetrwać porwanie jest znikoma, ale w jakże szybko zmieniającym się naszym świecie i w zagrożeniach jakie na nas czekają zawsze w lepszej pozycji jest ten, kto jest lepiej przygotowany!
PS. W Tym miejscu zmieniamy nasze Motto na „Eventy, które przerażają.”